Фінансова грамотність – це знання та навички у сфері особистих фінансів, вміння управляти грошима та примножувати їх. Нас ніхто не навчав керувати грошима, однак це не привід залишатись необізнаними. Зібрала для вас 5 правил збереження та управління грошей. Перевіримо, скільки з них ви наслідуєте?
Контролюйте фінанси.
Ведення обліку доходів та витрат – навичка якою має володіти кожна людина, адже розуміючи потоки грошей, ми можемо усвідомити куди діваються кошти, внести корективи у кількість витрат та їх характер. Іншими словами, розподіляти їх більш розумно відповідно до наших можливостей та фінансових цілей.
Існує багато застосунків для обліку особистих фінансів. Наприклад, Spendee, Money Flow, Buddy, Money Lover тощо. Однак, якщо не хочете встановлювати ще один додаток в своєму телефоні, то скористайтеся вашим звичним додатком банку, там для кожного рахунку також показані статті доходів та витрат, де все розподілено автоматично за категоріями. Проаналізуйте свої витрати та доходи, визначте які зміни необхідно зробити на шляху до своїх фінансових цілей.
Витрачайте менше, ніж заробляєте.
Помічали, чим більше ми заробляємо, тим більше витрачаємо?
Ніби очевидно, як можна витратити те, чого немає? Але більшість ігнорує це правило і бере гроші в борг. Чому так відбувається? – Гроші, які ми маємо зараз, здаються нам більш цінними, ніж гроші, які ми матимемо у майбутньому. Це когнітивне упередження. Через нього багато людей з легкістю погоджуються брати борги та кредити.
Брати чужі гроші легко, а ось щоб закрити кредит, доводиться розплачуватись своїми грошима. Замість того, щоб жити і витрачати кошти на свої поточні потреби, доводиться закривати борги минулого.
Якщо у вас є заборгованість, почніть поступово закривати її та вибиратись з боргової ями. Краще закрити спочатку кредит з найбільшою відсотковою ставкою. Ось тут розповіла про 2 способи закриття кредитів.
Створіть подушку безпеки.
Класична порада відкладати мінімум 10% доходів. Зазвичай, цих 10% доходів ми і не помічаємо.
Коли навчитесь заощаджувати 10%, збільшуйте планку до 20-50%. Даний підхід називається “Спочатку заплати собі”. Коли надходять гроші, перше, що треба зробити, це відкласти частину грошей для забезпечення свого незалежного фінансового майбутнього.
Подушка безпеки має покривати ваші поточні витрати на 3-6 місяців, щоб у випадку будь-якого форс-мажору (звільнення з роботи, розлучення, хвороби), можна було прожити на кошти подушки безпеки.
Як розрахувати розмір подушки безпеки?
- Визначте, скільки ви в середньому витрачаєте на місяць.
- Помножте цю суму на 3 або краще 6 місяців.
- Отриманий результат і буде бажаною сумою, яку вам треба зібрати для створення фінансової подушки безпеки.
Наприклад, розмір витрат на місяць 5,000 * 6 місяців = 30,000 умовних одиниць – це фінансова подушка на 6 місяців.
Більше про створення фінансової подушки читайте тут.
Плануйте витрати.
Емоційні покупки часто створюють великі дірки у бюджеті. Щоб не потрапляти у пастку маркетологів і не купувати зайвих речей, складайте перелік покупок перед походом у супермаркет і не відвідуйте його на голодний шлунок, щоб втриматись від спокуси купити більше продуктів, ніж треба.
Зменшіть “food waste”. Купуючи більше продуктів, ніж треба для сім’ї, ми нарікаємо себе на подальше викидання їжі, яку не встигаємо з’їсти, а значить частина витрачених грошей іде у смітник. Споживайте свідомо. Перевіряйте терміни придатності продуктів і намагайтесь знизити food waste до мінімуму.
Споживайте електроенергію, воду та інші природні ресурси ощадливо. Наприклад, коли чистите зуби, закривайте кран з водою, доки нею не користуєтесь. Сортуйте сміття. Користуйтесь багаторазовим посудом, щоб мінімізувати використання одноразового пластику. Так ви не лише піклуєтесь про планету, де ми живемо, а й зменшуєте навантаження на свій гаманець.
Заощаджуйте свої гроші.
Робіть покупки свідомо. Щоразу коли хочете купити чергову річ, подумайте чи варто на неї витрачати гроші та простір у вашій оселі. Чи можете ви обійтись без неї? Вона вам необхідна чи це мимовільне бажання, про яке ви забудете, як тільки відійдете від вітрини крамниці?
Кожен раз, коли втримались від емоційної покупки, заощаджені кошти відправляйте на окремий рахунок для накопичування грошей. Ваша впевненість у собі і впевненість у своєму майбутньому буде рости з кожним разом, коли баланс цього рахунку буде поповнюватись.
Змусьте гроші працювати на вас.
Уявіть, що кожній сьогоднішній долар може через рік дати вам в середньому +10%. Наприклад, ви відкрили брокерський рахунок, поклали гроші на нього і купили акцію фонду, який наслідує індекс S&P 500 (в якому зібрані 500 американських компаній з найбільшою капіталізацією).
Приміром, фонд SPY. Поточна ціна акції SPY – $412 на дату написання статті. У середньому ріст індексу S&P 500 становить 10-11%/рік. Тобто ваші кошти без вашої участі примножуються щороку на 11%. Це приблизно +$45 у перший рік з однієї акції.
Додатково, ви можете отримувати дивіденди за акціями, якими володієте. Тут усе вже залежить від вашої обізнаності та вміння обирати правильно акції до вашого портфелю, враховуючи ваші фінансові цілі та горизонт інвестування.
❓Потрібна консультація або довірче управління портфелем? Звертайтесь в телеграм @pronkoyuliia
Перейдіть за посиланням для відкриття інвестиційного рахунку з брокером Freedom Broker Europe.