5 фінансових рівнів: на якому ви зараз?

Умовно можна виділити 5 фінансових рівнів людини.

1 рівень: фінансова яма або виживання

Життя від зарплати до зарплати. Витрати перевищують доходи. Людині доводиться брати гроші в борг, брати кредити, щоб задовольняти свої потреби. За такого сценарію кількість боргів зростає, відсотки за кредитами ростуть, а грошовий потік навпаки скорочується через те що людина змушена сплачувати відсотки за кредитом. Несвоєчасна сплата відсотків призводить до ще більшої заборгованості.

Рішення: почати контролювати свої витрати, намагатись зменшити їх. Одночасно з тим, підвищувати рівень свого доходу (наприклад, брати на себе більше обов’язків і просити збільшити зарплату, або підвищити кваліфікацію і отримувати більше фінансової винагороди; знайти додаткові джерела доходу: наприклад, розвивати свої хобі і почати продавати результати свого хобі; стати фрілансером у вільний час від основної роботи тощо).

Окрім того, потрібно припинити здійснювати нові позики. Якщо цього не зробити, то всі зароблені додатково гроші будуть витрачатись на закриття боргів за новими позиками та погашення відсотків. Таким чином, рівень життя не стане кращим навіть при більших доходах. Винятком є рефінансування, коли вдається скорочувати кількість платежів і збільшувати завдяки цьому грошовий потік. 

2 рівень: фінансова стабільність

Орієнтовно витрати дорівнюють доходам. Інколи витрати можуть бути більшими, тому перекриваються доходами з наступного місяця. 

Рішення: намагатись збільшити розмір доходу, при цьому стримувати витрати, інакше людина залишиться на цьому рівні надовго. Більш того, у випадку втрати джерела постійного доходу (для найманого працівника це – зарплата), можна швидко повернутись до попереднього рівня фінансової ями.

3 рівень: фінансовий достаток

Доходи перевищують витрати у 2-3 рази. На цьому етапі варто сформувати фінансову подушку безпеки (яка буде дорівнювати рівню 3, 6 або 12 місяцям витрат).

Людина може не переживати про майбутнє. У випадку втрати роботи або будь-якого форс мажору, вона має фінансову подушку безпеки і може прожити без доходу 3, 6 або 12 місяців, залежно від того, подушку якого розміру вона встигла накопичити. 

На цьому щаблі теж не треба затримуватись, адже якщо джерело доходу зникає, витрати залишаються на тому ж рівні, а доходів немає, то легко з часом повернутись до стану фінансової ями.

Рішення: сформувати фінансову подушку безпеки і прагнути перейти на вищий фінансовий рівень.

4 рівень: фінансова незалежність

Людина має фінансову подушку безпеки, декілька джерел доходів, котрі не залежать один від одного. Втім, активний дохід все ще займає суттєву частину загального доходу. Якщо людина відмовиться від активного доходу, наприклад звільниться з роботи, то її фінансовий стан все одно залишиться на тому ж рівні. 

Пасивні джерела доходу дорівнюють витратам. Це можуть бути доходи від бізнесу, від нерухомості, від інвестицій у фондовий ринок, від продажу власних навчальних курсів або роялті від книжок.

Рішення: для того, щоб не доводилось і надалі працювати, щоб отримувати активний дохід, краще перейти на наступний рівень, тому що прии втраті активного доходу можна затриматись на існуючому рівні.

5 рівень: фінансова абсолютна свобода

Пасивний дохід у декілька разів перевищує поточні витрати людини, він дозволяє не працювати і немає необхідності створювати додаткові джерела доходу. Людина отримує постійний дохід від акцій, авторського права, орендної плати тощо. Вона реалізувала себе і в фінансовому плані ні в чому не відмовляє. Вона займається благодійністю, виступає у якості бізнес-янгола та мецената. 

Дуже часто людина на цьому рівні не зупиняється на досягнутому і продовжує генерувати прибуток і отримувати задоволення від роботи, якої усе менше, але яка все більше приносить доходу. 

Рішення: діліться досвідом зі світом, допомагайте стартапам, подорожуйте і насолоджуйтесь яскравим життям, ви на це заслужили.

Підсумуємо: 

На рівні фінансової ями варто контролювати витрати і намагатись їх зменшувати, скорочувати борги. 

На рівні фінансової стабільності треба збільшувати свій активний дохід (який безпосередньо залежить від кількості годин, які людина присвячує роботі), а також формуванням фінансового резерву. 

На рівнях достатку і незалежності, треба приділяти час створенню різних способів пасивного доходу та збільшувати їх.

На рівні фінансової свободи можна просто насолоджуватись створеним життям, але все ж таки час від часу слідкувати за існуючими джерелами пасивного доходу.

Вищі рівні – досяжні. Нехай вас ніщо і ніхто не зупиняє на шляху до фінансової свободи!


Якщо вам потрібна допомога у відкритті інвестиційного рахунку та створенні пасивного доходу, буду рада допомогти.