Біржовий наказ – це команда на купівлю або продаж цінних паперів з певними параметрами ціни, кількості і часу дії, виставлена брокеру. Цей наказ ще називають “ордер” (оригінальна назва з англійської мови) або “заявка”. Наказ дозволяє відкрити угоду (тобто купити цінні папери) або закрити угоду (продати).
Залежно від типу наказів, вони допомагають інвестору мінімізувати збитки, максимізувати прибутки, заощадити час.
Розберемо сьогодні такі базові біржові накази як ринковий та лімітований. Інвестор налаштовує їх з бажаними параметрами ціни, кількості, часу дії і вони автоматично спрацьовують.
Типи базових наказів
- Ринковий
- Лімітований
Ринкові накази
Ринковий наказ – це наказ на купівлю/продаж ЦП (цінного паперу) за поточною ринковою ціною. Він виконується одразу. Коли інвестор використовує даний тип наказу? – Коли йому треба негайно придбати або позбуватись ЦП.
Переваги ринкового ордеру – швидкість і надійність. Недоліки – ковзання ціни: коли очікувана ціна не збігається з реальною ціною підсумкової угоди. Так може відбутися за великих ринкових темпів, коли така різниця між очікуваною та фактичною вартістю угоди може визначити успіх або невдачу торгівлі. Наприклад, в моменті ціна може раптово різко впасти і наказ виконається саме в цей момент. Це може принести збитки інвестору.
Інвестор не може передбачити, якою буде поточна ціна, адже з моменту виставлення наказу проходить близько 10 секунд, доки ордер буде виконаний. Цей час іде на прийняття заявки брокером, його опрацювання та чергу на його виконання. Тобто ринковий наказ зовсім не гарантує ціну угоди, однак забезпечує швидкість її виконання.
Лімітовані накази
Лімітована (лімітна) заявка – це наказ брокеру купити або продати цінний папір за певною ціною. Перевагою даного виду заявок є те, що виконання відбувається за вказаною ціною або за більш вигідною ціною для інвестора, але ніколи не виконується на гірших умовах.
Лімітована заявка відрізняється від ринкової тим, що в ній інвестор сам встановлює ціну, за якою хочете купити або продати певну кількість цінних паперів. Він виставляє наказ на купівлю або продаж певної кількості цінних паперів, однак достеменно невідомо чи вдасться за цією ціною продати/купити бажаний обсяг активів.
Для лімітованого наказу умовою виконання є досягнення певного значення ціни. Як тільки ціна досягає потрібного значення на графіку, лімітна заявка подається на виконання із заздалегідь визначеними параметрами ціни та кількості активів.
Наприклад, інвестор виставив лімітний наказ на купівлю акції за ціною $50. Наказ буде виконаний брокером, коли ціна на дану акцію становитиме $50 або навіть менше, що буде для інвестора приємним бонусом.
Інвестору не потрібно приймати безпосередню участь під час виконання ордеру. Достатньо заздалегідь налаштувати наказ і він буде автоматично виконаний якщо і коли будуть досягнуті параметри даної угоди.
Лімітні ордери підвищують точність виконання заявки, знижують ризики ковзання ціни.
Відкрити брокерський рахунок та почати інвестувати у бізнес світових компаній можна за цим посиланням.