Абсолютна дохідність – це прибуток, який актив отримує за певний період.
Актив – це ресурс з економічною цінністю, яким володіє окрема особа, корпорація чи країна з розрахунком на те, що він принесе майбутню вигоду.
Акція – цінний папір, який засвідчує право власності інвестора на частку компанії та відображає зобовʼязання з боку компанії періодично виплачувати ї власнику дивіденди.
Альткоін – це будь-яка інша криптовалюта відмінна від Bitcoin.
Баланс – складова фінансової звітності, яка повідомляє про активи, пасиви та акціонерний капітал компанії на певний момент часу.
Банкрутство – це стан, коли особа або підприємство не можуть погасити свої борги.
Бета – це міра волатильності цінного паперу чи портфеля порівняно зринком загалом.
Брокер – посередник між покупцем та продавцем того чи іншого активу.
Біржа – організований торгівельний майданчик, на якому відбувається торгівля
товарами або цінними паперами у вигляді стандартизованих біржових угод.
Біржовий фонд (Exchange-Traded Fund, ETF) – це тип цінного паперу, який відстежує індекс, сектор, товар або інший актив, але який можна придбати або продати на фондовій біржі так само, як і звичайні акції.
Бичачий ринок (Bull market) – це період на фондовому ринку, коли ціни зростають або очікується зростання, а інвестори виявляють оптимістичний настрій щодо майбутніх перспектив ринку.
Блакитні фішки – це акції компаній з великою ринковою капіталізацією, які мають багаторічну успішну діяльність, стабільний дохід та прекрасну репутацію. Акції таких компаній відомі своєю надійністю та стійкістю навіть у важкі часи на ринку.
Термін “блакитні фішки” походить від аналогії з казино, де фішки блакитного кольору вважаються найціннішими та найбільшими. Так само і в фінансовому світі “блакитні фішки” – це компанії, які мають найвищий рівень капіталізації та найстабільніший фінансовий стан.
Блокчейн – це розподілена база даних, яка використовується спільно між вузлами компʼютерної мережі.
Бюджет – це оцінка доходів і витрат протягом певного періоду часу, яка зазвичай складається та переоцінюється на періодичній основі.
Вартісне інвестування – це інвестиційна стратегія, яка передбачає вибір акцій, які, здається, торгуються за ціною менше, ніж їхня внутрішня або балансова вартість.
Вартість чистих активів (NAV) – чиста вартість субʼєкта господарювання, що розраховується як загальна вартість активів субʼєкта господарювання мінус загальна вартість його зобовʼязань.
Ведмежий ринок (Bear market) – це період на фондовому ринку, коли він переживає тривале зниження ціни, а інвестори виявляють песимістичний настрій щодо перспектив ринку. Ведмежий ринок може виникати через різні фактори, такі як економічні спади, погані фінансові результати компаній, геополітичні кризи або інші зовнішні чинники.
Взаємний фонд – це тип фінансового засобу, що складається з пулу грошей, зібраних від багатьох інвесторів для інвестування в цінні папери, такі як акції, облігації, інструменти грошового ринку та інші активи. Взаємні фонди не торгуються на біржі, а купуються та продаються від самого фонду за чистої ціни активів (NAV) на кінець кожного торгового дня.
Диверсифікація – це стратегія управління ризиками, що полягає у використанні різних видів інвестицій в портфелі.
Дивіденди – це частина прибутку, яку компанії виплачують своїм акціонерам як винагороду за володіння акціями. Це різновид доходу для інвесторів, які утримують акції компаній. Дивіденди можуть бути сплачені готівкою, або ж у формі додаткових акцій компанії.
Дивідендна дохідність – це фінансовий коефіцієнт, який показує, скільки компанія
виплачує дивідендів щороку відносно ціни її акцій.
Довга позиція – це придбання цінних паперів, валюти чи іншого активу для збільшення їх вартості.
Довірче управління або активи під управлінням –
Дохід – це гроші, які людина або підприємство отримують в обмін на роботу, надання продукту чи послуги або інвестування капіталу.
Дохідність – прибуток, отриманий і реалізований на інвестиціях за певний період часу.
Збалансована інвестиційна стратегія – стратегія, яка поєднує класи активів у портфелі, намагаючись збалансувати ризик і прибуток
Ефективний портфель – це інвестиційний портфель, що забезпечує найвищу очікувану дохідність при заданому рівні ризику, або, найнижчий ризик при заданій очікуваній дохідності.
Звіт про доходи і витрати – фінансова звітність, яка підсумовує доходи та витрати, понесені протягом визначеного періоду, зазвичай за квартал або фінансовий рік.
Зобовʼязання – це те, що особа або компанія винні, як правило, грошова сума.
Інвестиційний фонд нерухомості (REIT) – це компанія, яка володіє, керує або фінансує нерухомість, що приносить дохід інвесторам, які вкладають кошти в цей фонд.
Індекс фондового ринку (біржовий, фондовий індекс) – показник, який представляє зведену ціну акцій складових його компаній, відстежує поведінку акцій і дозволяє виміряти їх ефективність.
Індекс Dow Jones Industrial Average (DJIA) – індекс фондового ринку, який відстежує 30 великих державних компаній з блакитними фішками, що торгують на Нью-Йоркській фондовій біржі (NYSE) іNasdaq.
Індекс S&P 500 або Standard & Poor’s 500 (також називають «індекс широкого ринку») – це зважений за ринковою капіталізацією індекс 500 провідних публічних компаній США.
Індексний фонд – це тип взаємних фондів або біржових фондів (ETF) з портфелем, побудованим таким чином, щоб відповідати або відстежувати компоненти індексу фінансового ринку.
Інтрадей (intra-day) – внутрішньоденна торгівля, яка передбачає здійснення угод всередині одного дня.
Інсайдерська торгівля – торгівля фінансовими інструментами особою, яка з будь-якої причини має непублічну істотну інформацію про цей інструмент.
Інфляція – це зниження купівельної спроможності валюти з часом.
Капітал – це широкий термін, який може описати будь-яку річ, яка надає цінність або вигоду пі власнику.
Коефіцієнт виплати дивідендів – це відношення загальної суми дивідендів, виплачених акціонерам, до чистого прибутку компанії.
Коефіцієнт співвідношення ціни/прибутку (P/E ratio) до зростання (PEG ratio) – це відношення ціни/прибутку (Р/Е) акції, поділене на темп зростання ї прибутку за певний період часу.
Коефіцієнт Шарпа – це коефіцієнт доходу із поправкою на ризик.
Коротка позиція — це стратегія, при якій інвестор продає актив, яким він насправді не володіє, з наміром купити його назад в майбутньому за меншу ціну. Ця стратегія використовується для заробітку на падінні цін активу.
Короткі продажі — це інвестиційна або торгова стратегія, яка спекулює на зниженні ціни акцій або інших цінних паперів.
Криптовалюта — це цифрова або віртуальна валюта, яка захищена криптографією.
Ліквідність — результат використання позикового капіталу як джерела фінансування під час інвестування для розширення бази активів фірми та отримання прибутку на ризиковий капітал.
Майнер — людина, яка займається добуванням криптовалют (майнінг). Цим терміном ще називають компʼютерний пристрій або програму, яка також призначена для добування монет.
Майнінг біткоінів — це процес створення нових біткойнів шляхом вирішення складних задач.
Маржинальність (маржа) — економічний термін, який показує співвідношення між прибутком та вартістю продукту.
Nasdaq — це глобальна електронна біржа для купівлі та продажу цінних паперів.
Номінальна вартість:
Для акцій — це номінальна їхня вартість відповідно д о бухгалтерських книг компанії.
Для облігацій — це сума, яка буде сплачена власнику облігації при її погашенні.
Облігація — це цінний папір, що засвідчує розмір боргу, терміни його повернення, розмір відсотків за використання позикових коштів.
Обмінний курс — це вартість валюти однієї країни у порівнянні з валютою іншої країни.
Опціон — похідний фінансовий інструмент, який базується на вартості базових цінних паперів, який надає покупцеві можливість купити або продати базовий актив у певний визначений час в майбутньому.
Опціон Кол — це опціон, що дає право, але не зобовʼязує купити актив, що лежить в його основі, в майбутньому.
Опціон Пут — це опціон, що дає право, але не зобовʼязує продати актив, що лежить в його основі, в майбутньому.
Ордер (або наказ) — пропозиція на біржі на продаж або придбання активу за поточним курсом.
Особисті фінанси — це термін, який охоплює управління своїми грошима, а також заощадження та інвестування.
Пасивне інвестування — це інвестиційна стратегія, за якою інвестор формує свій портфель аналогічно фондовому індексу і не намагається переграти ринок.
Первинне публічне розміщення акцій (ІРО) — процес пропозиції акцій приватної корпорації громадськості шляхом нового випуску акцій.
Позабіржовий ринок (ОТС) — це децентралізований ринок, на якому учасники ринку торгують акціями, товарами, валютами чи іншими інструментами безпосередньо між двома сторонами без центральної біржі чи брокера.
Портфель — сукупність цінних паперів різного виду, різного терміну дії та різної ліквідності, що належить одному інвестору.
Прибуток — фінансову вигода, отримана, коли дохід, отриманий від підприємницької діяльності, перевищує витрати, повʼязані з підтримкою відповідної діяльності.
Прибуток на акцію (Earning per share) — коефіцієнт, що розраховується як прибуток компанії, поділений на випущені ї акції.
Рентабельність інвестицій (ROI) — це показник ефективності, який використовується для оцінки ефективності чи дохідності інвестицій або порівняння ефективності різних інвестицій.
Ризик — це ймовірність отримати від ваших інвестицій дохід менше, ніж ви очікували.
Ринкова капіталізація — кількість акцій, що знаходяться в обігу, помножена на ціну акції, яка є мірою загальної ринкової вартості компанії.
Розподіл активів — це інвестиційна стратегія, яка має на меті збалансувати ризик і дохід шляхом розподілу активів портфеля відповідно до цілей особи, толерантності до ризику та горизонту інвестування.
Спред — різниця між двома цінами, ставками або прибутковістю.
Стейблкоін — криптовалюта, привʼязана д о курсу фіатних валют, наприклад долара США.
Страхування — це договір, представлений полісом, за яким фізична або юридична особа отримує фінансовий захист або відшкодування збитків від страхової компанії.
Теперішня (або поточна) вартість (Present Value) — це поточна вартість майбутньої грошової суми із заданою нормою прибутку, приведена до теперішнього стану.
Технічний аналіз — це дослідження минулих змін ринкових цін із метою передбачення майбутніх.
Транзакція — це завершена угода між покупцем і продавцем про обмін товарів, послуг або фінансових активів в обмін на гроші.
Фіатні гроші — це державна валюта, яка забезпечена не фізичним товаром, таким як золото чи срібло, а урядом, який їх випустив.
Фіксований прибуток — вид інвестиційного забезпечення, який виплачують інвесторам фіксовані відсотки або виплати дивідендів до дати погашення.
Фінанси — це сфера, що вивчає питання, що стосуються управління, створення та вивчення грошей та інвестицій.
Фінансова звітність — письмові звіти, які відображають ділову діяльність та фінансові результати компанії. Фінансова звітність включає: Бухгалтерський баланс, Звіт про доходи та витрати, Звіт про рух коштів.
Фінансові технології (Fintech) — термін, що використовується для опису нових технологій, які спрямовані на покращення й автоматизацію надання та використання фінансових послуг.
Фондовий ринок — це ринок торгівлі акціями, як допущеними до торгів на будь-якій біржі, так і ті, що торгуються поза біржею.
Фундаментальний аналіз — це метод оцінки вартості компанії, що базується на аналізі фінансових показників ї діяльності.
Фʼючерс — це похідний фінансовий контракт, який зобовʼязуює сторони здійснити угоду з активом за встановленою датою і ціною в майбутньому.
Хедж-фонди — це активно керовані інвестиційні пули, менеджери яких використовують широкий спектр стратегій, часто включаючи купівлю за позичені гроші та торгівлю езотеричними активами, щоб перевершити середню дохідність інвестицій для своїх клієнтів.
Хеджування — це інвестиція, що здійснюється з метою зниження ризику несприятливої зміни ціни активу.
Циклічні акції — це акції, ціна яких залежить від макроекономічних або систематичних змін у загальній економіці.
Цінний папір — оборотний фінансовий інструмент, який має певний тип грошової вартості.
***
Експертна думка
Для бронювання консультації з фінансової грамотності та інвестування, заповніть цю форму.
Більше інформації про інвестиції та акції на моєму YouTube каналі: підписуйтесь, щоб бути в курсі усіх новин фондового ринку.