💸Повертаємо 3,000 грн/міс. за купівлю українських товарів

2 вересня в бета-режимі почала працювати програма “Національний кешбек”: українці можуть повертати собі частину витрачених грошей на покупки українських товарів.


Деякі банки уже пропонують відкрити рахунок “Зроблено в Україні” для участі в програмі “Національний кешбек”. Будь-який громадянин України може оформити такий рахунок.

Це — спеціальний рахунок (фізична картка або віртуальний рахунок), на який людина отримуватиме 10% від суми, витраченої на товари українського виробництва. Винятком є акцизні товари: алкоголь, тютюн, паливо.

Як це працює?

  • Відкриваєте спеціальний рахунок у банку, який став партнером програми (поступово долучиться більше банків);
  • Проходите реєстрацію в “Дії”;
  • Купуєте товар українського походження і оплачуєте його банківською карткою;
  • Отримуєте 10% кешбеку від купівлі українського товару на спеціальний рахунок. Нараховані кошти можна використати до 31 січня 2025 року.

Коли нараховується кешбек? 

  • Нарахований кешбек можна перевірити на наступний день після купівлі українських товарів в застосунку Дія; 
  • Кешбек на карту зараховуватиметься раз на місяць до 20 числа наступного місяця;
  • Зняти кешбек у вигляді готівки — неможливо. Передбачена лише можливість безготівкової оплати за послуги, перераховані нижче.

Банки-партнери програми Національний кешбек

На що можна витратити отримані гроші?

Повернені кошти мають надходити після 20 числа кожного місяця. Їх можна витратити на:

  • Медичні послуги і ліки
  • Комунальні послуги
  • Деякі розваги (спорт, кіно, ресторани)
  • Квитки на транспорт 
  • Мобільний зв’язок
  • Підтримка ЗСУ 
  • Купівля військових облігацій.

Наразі в програмі зареєстровано більше 600 виробників, понад 31,000 торгових точок та більш ніж 124,000 товарів (станом на 8 вересня 2024).

  • Перелік виробників доступний ось тут.
  • Список товарів, які беруть участь у програмі тут.
  • Перелік магазинів, що уже долучились до програми Національного кешбеку можна знайти за цим посиланням. Серед відомих торговельних мереж до програми доєднались Ашан, Varus, АТБ, Сільпо, Novus.

Більше інформації можна знайти на сайті Зроблено в Україні

Для чого уряд вводить програму “Національний кешбек”

До кінця 2024 року на цю програму виділено 3 млрд. гривень. Міністерство економіки має на меті фінансово підтримати українців, адже попереду опалювальний сезон, а повернені кошти можна витрачати зокрема на комуналку. Також очікується, що “Національний кешбек” підтримає виробників — в Мінекономіки прогнозують ріст попиту на українські товари, а відтак і створення нових робочих місць.

Українці уже мали подібний досвід з програмою “єПідтримка” під час COVID-19. Тоді більше ніж 10 млн. українців витратили понад 3,5 млрд. гривень на комунальні послуги, книги, кіно, театри, ліки, квитки на транспорт, абонементи у спортзали.

За що критикують “Національний кешбек”

Як зазначає Ярослав Железняк, народний депутат, фракція «Голос», перший заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики: “це гроші з Фонду підтримки підприємців. Тобто, фізичним особам будуть видавати гроші з Фонду підтримки підприємців. Ну, як на мене, ця ідея — це порушення бюджетного законодавства.” Тобто 3 млрд. гривень, які виділені на програму Національного кешбеку, надаються фізичним особам з Фонду допомоги підприємцям замість того, щоб бути спрямованими лише на підтримку підприємців.

Щоб отримувати кешбек, громадянину необхідно відкрити спеціальний рахунок та отримати віртуальну або фізичну карту в своєму банку або в додатку. При цьому людина повинна дати згоду на передачу особистих даних про транзакції при купівлі товарів з вибраних карток (а інколи – і всіх наявних карток). Відбувається порушення приватності, адже податкова буде бачити не тільки операції в рамках “Національного кешбеку”, а й всі інші.

Інститут соціально-економічної трансформації, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, CASE Україна і інші аналітичні центри проаналізували програму “Національний кешбек” і дали свою експертну оцінку. З висновків витікає, що програма “фінансово обтяжлива” для бюджету, а сам механізм кешбеку — “несправедливий”, бо він, ймовірно, буде діяти переважно через великі торговельні мережі, що “завдасть шкоди дрібним виробникам та реалізаторам”.

Інший нюанс – це те, що гроші, отримані за програмою “Національний кешбек” оподатковуються, тобто фактично людина буде отримувати меншу суму, ніж 10%.

Як вам програма Національного кешбеку? Будете брати у ній участь? Діліться думкою у коментарях.