Як аналізувати цінні папери?

На курсі Стенфорду зараз вивчаю вартісне інвестування. Викладає його професор університету і автор книги “Вартісне інвестування”, Kenneth Jeffrey Marshall.

Перше, над чим варто задуматись інвестору, коли він хоче інвестувати в якусь компанію, це чітко відповісти собі на питання: “А чи розумію я діяльність цієї компанії?” Ще колись Баффетт казав про те, що інвестує лише в ті компанії і галузі, які йому зрозумілі. 

Щоб фундаментально зрозуміти компанію, треба витратити багато часу. Існує 6 критеріїв для аналізу бізнесу

1. Продукти/сервіси

Що компанія продає? Матеріальне (продукти) чи нематеріальне (послуги), або і перше, і друге. Однак найчастіше за все, найбільше грошей приносить якась одна із цих.

Інше питання: якщо є товари, то вони є продуктами широкого вжитку (commodity), які можна купити де завгодно, або спеціалізовані (differentiated), які стосуються лише одного бренду тощо.

2. Клієнти

Хто користується товарами або послугами бізнесу: кінцеві споживачі (купують для себе і своєї сім’ї) чи організації (може бути держава, асоціації, інші бізнеси)? Чим точніше інвестор може відповісти на ці питання, тим краще. 

Наприклад, компанія, яка надає мобільний зв’язок в Китаї, має там свою цільову аудиторію, решта світу – користується іншими мобільними операторами. Клієнтами є як кінцеві споживачі, так і місцеві бізнеси.

3. Галузь

В якій ніші працює компанія? Часто це бувають декілька напрямків діяльності.

Наприклад, компанії, які продають автомобілі також кредитують людей, щоб зробити продаж авто більш доступним. Так, компанія знаходиться у двох галузях: автомобілебудуванні та фінансовій галузі. Так, приміром, Volkswagen 10% доходу отримує з фінансових операцій.

І якщо облікова ставка росте, то це робить кредити (другу галузь) більш дорогими, а значить страждають і продажі автомобілів (перша галузь).

4. Організаційна форма

Організаційна форма компанії. В Америці зазвичай за самою юридичною назвою компанії легко визначити її форму: Сo – компанія, Corp, Incorp – корпорація. В інших країнах, є так само позначення форм власності: наприклад, в Україні ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), ФОП (фізична особа підприємець), АТ (акціонерне товариство) тощо.   

Організаційна форма дає нам уявлення про те, чи компанія сама являється виробником товарів (маючи свої фабрики і заводи), чи співпрацює з постачальниками, які власне і створюють продукт.

Наприклад, Nike. Вони випускають взуття, але самі його не виготовляють, натомість мають контракти з фабриками за кордоном, які і виготовляють для компанії взуття. Так, вони розробляють дизайн і проводять маркетингові активності самостійно в США, проте саме виробництво за кордоном.

До речі, прочитала книгу про історію створення бренду Nike і описала свої враження від книги тут.

5. Географія

Де знаходиться головний офіс? Цю інформацію можна знайти в річних звітах або на сайті на сторінці Контактів.

Але найголовніше питання: де знаходяться клієнти компанії? Частина в Америці, частина в Європі, частина в Азії? В річних звітах компаній ця інформація знаходиться у розділі Сектор (Segment). Це стандартна інформація і вона також говорить про те, у якій валюті компанія отримує прибуток. 

Окрім того, для розуміння бізнесу важливо знати, де знаходяться заводи/фабрики компанії.

Наприклад, гума для авто – важка, займає багато місця і довго і дорого транспортується. Таким чином, розуміння де знаходиться виробництво товару – буде додатковою інформацією для визначення географії компанії.

6. Статус

Раптом компанія останнім часом була втягнута у скандал? Чи настільки вона життєздатна, якою була раніше? Це – новий гравець на ринку, один з лідерів галузі або повний монополіст?

Це важливо мати на увазі, тому що лідери можуть робити одні речі, і не можуть робити інших речей. Лідерам, приміром, важко робити щось і бути непоміченим, їх рухи копіюють конкуренти, у той час як малі невідомі компанії вільні створювати нові продукти, експериментувати і не боятись, що їх ідею одразу скопійовані. 

Проаналізувавши ці 6 параметрамів, вірогідність того, що ви не розумієте бізнес – нульова. Ви в найкращій позиції, щоб зануритись у більш детальний аналіз компанії. Більшість інвесторів не роблять цього кроку, вони не виділяють окремо час на те, щоб ознайомитись з бізнесом. І це – помилка.

Коли ви базово зрозуміли про що бізнес, ви в набагато кращій позиції, ніж якби ви не мали уявлення про що він. 

Додатково:

  • Якщо є змога, краще звісно наживо спробувати продукт/сервіс.
  • Звернути увагу на маркетингові лого та слоган: вони дають інформацію про компанію: як вона спілкується з клієнтами, які у неї цінності. 
  • Місія – для розуміння позиціонування компанії перед працівниками та партнерами.

    Однак з місією варто пам’ятати, що інколи компанії говорять про свої амбіції, про те, чого вони лише бажають досягнути. Інвестору важливо визначити, чим являється компанія зараз, а не ким планує стати. 

Це лише перший крок в аналізі компанії та визначенні того, чи варто інвестувати в той чи інший бізнес.

Про наступні кроки напишу згодом. До зустрічі! 👋

————–

Для всіх, кому актуальне відкриття брокерського рахунку, залишаю реферальні посилання:

✔️Отримайте бонусні акції на суму до $1,000 від брокера Interactive Brokers, відкривши рахунок в Interactive Brokers за моїм реферальним посиланням.

✔️Отримайте купон на акцію до $1,000 у подарунок, зареєструвавшись за реферальним посиланням Freedom Broker Europe.