Байбек (з англійської мови “buy back” – буквально означає викупити назад) – це зворотній викуп компанією своїх власних акцій для того, щоб зменшити кількість акцій, доступних на ринку.
Компанії викуповують акції для того щоб:
- Захистити себе від можливих ворожих поглинань.
Коли компанія володіє більшістю акцій – це означає, що шанси будь-кого на отримання контрольного пакета акцій є мінімальними. - Зменшити податки.
Виплати дивідендів оподатковуються, у той час як зростання вартості акцій не оподатковується зовсім. Інвестори, які продають свої акції назад компанії, повинні сплачувати податок на прибуток, тоді як акціонери, які не продають акції, одержують винагороду за це у вигляді вищої вартості акцій та відсутності додаткових податкових зобов’язань. - Підвищити ціну на акцію та отримати прибуток від інвестування в свої ж акції.
У випадку перевищення внутрішньої вартості акції над ринковою вартістю, рада директорів може вирішити, що акції компанії недооцінені, і зараз саме час їх викупити. Так покращиться співвідношення ринкової ціни акції та прибутку на одну акцію.
Більш того, інвестори можуть сприйняти викуп акцій компанією, як вираз довіри з боку менеджменту. Адже, навіщо компанії гіпотетично викуповувати акції, вартість яких має знизитись? - Мати більш гнучкий інструмент управління.
Будь-яка компанія, яка ініціює нові дивіденди або збільшує існуючі дивіденди, має продовжувати виплати у довгостроковій перспективі. У свою чергу, оскільки викуп акцій має разовий характер, він є набагато більш гнучким інструментом управління. - Використати вільні кошти у обігу і позбутись надліквідності.
Коли компанія мала попередній успішний рік і хоче скоротити кількість своїх акцій на ринку, вона здійснює байбеки, тобто викупає певну кількість своїх акцій назад. - Передати викуплені акції працівникам компанії.
Тут акції виступають інструментом підвищення лояльності працівників до бізнесу, адже коли працівник володіє часткою бізнесу, він більш ймовірніше буде працювати на результат. - Змінити структуру капіталу.
- Використати викуплені акції для придбання інших компаній.
- Продемонструвати фінансове благополуччя компанії для підвищення інвестиційної привабливості компанії.
- і багато інших причин.
Зворотній викуп акцій частіше за все свідчить про надлишок вільних грошових коштів у компанії. Втім, нерідко буває так, що байбек є вимушеним заходом для того, щоб зупинити падіння ринкової вартості компанії. Завдяки байбеку збільшується чистий прибуток на одну акцію, це у свою чергу допомагає підвищити довіру до бізнесу серед інвесторів.
Зворотній викуп акцій з подальшим їх анулюванням дозволяє уникнути розмиття капіталу компанії внаслідок емісії нових цінних паперів.
Про що сигналізує байбек інвестору?
Зменшення кількості акцій на ринку призводить до збільшення прибутку на акцію (EPS — earnings per share), що, вочевидь, позитивно впливає на доходи інвесторів; вони тепер володіють більшою часткою компанії. Окрім того, відбувається загальний позитивний вплив на репутацію бізнесу.
Байбек говорить про те, що компанія ефективно попрацювала в попередній період, її продукт або послуги знаходяться на найвищому рівні і керівництво компанії вважає, що на даному етапі краще викупити акції, ніж вкладати у розвиток продукту або послуг.
Втім, є ризик того, що компанія не бачить додаткових шляхів дохідності. Також, бізнес з метою збільшення ціни на акцію, може навмисно оголошувати байбеки. Тому для того, щоб визначити чи байбек є добрим, чи поганим сигналом для інвестора, він має проаналізувати і інші факти, а не лише зворотній викуп акцій компанією.
Хочете зберегти та примножити свої гроші? Відкрийте рахунок з брокером Freedom Broker Europe і почніть інвестувати у надійні прибуткові компанії уже сьогодні.