Що таке фінансова подушка і чому ви повинні її мати?

Фінансова подушка безпеки – це резервний фонд, заощаджені заздалегідь гроші розміром в 3-6 місяців витрат, який використовується під час непередбачуваних ситуацій у житті (під час хвороби, втрати роботи тощо). 

Маючи фінансову подушку безпеки, людина або сім’я в разі втрати стабільного джерела доходу зможе прожити на відкладені заздалегідь гроші. Доки використовуються кошти з фінподушки, людина зможе одужати, знайти нову роботу тощо. Коли ви маєте фінподушку, ви почуваєтесь безпечно та впевнено у завтрашньому дні, тому що маєте гроші на наступні 3-6 місяців або й більше.

Під час пандемії гостро постало питання фінансового резерву, адже багато хто міг втратити роботу або її втратив. Тоді ми і побачили, хто мав фінансову подушку, а хто не потурбувався про неї завчасно.

Як розрахувати розмір фінансової подушки?

Порахуйте суму ваших витрат на місяць. Далі помножте цю суму на 3 або 6 місяців, щоб зрозуміти, яка сума грошей потрібна для покриття витрат 3 або 6 місяців.

Приміром, якщо ви витрачаєте 300 доларів на місяць, то фінансова подушка має бути $300*3 = 900 доларів – сума, яка потрібна вам на 3 місяці.

Для розрахунку на 6 місяців множимо місячні витрати на 6 відповідно: 

$300*6 = 1,800 доларів – сума, яка потрібна вам на 6 місяці.

Як сформувати фінансову подушку?

Створити фінподушку можна і під час криз, і за високої інфляції. Що для цього потрібно робити?

  • Погасити борги.
  • Регулярно відкладати гроші. Налаштувати автопоповнення депозиту, функцію кешбеку, перерахування залишку на електронну скарбничку тощо.
  • Вести облік доходів та витрат. Проаналізувати кожну категорію витрат і оптимізувати її. 
  • Заощаджувати гроші. Переглянути свої витрати, можливо, від чогось можна відмовитися і, власне, зекономлені кошти відкладати.
  • Планувати витрати. Не витрачати гроші емоційно і імпульсивно. Мати додатковий резерв на емоційні покупки в майбутньому.

Де формувати і зберігати фін подушку?

Хорошим варіантом є тримати фінподушку на депозиті з можливістю розірвання депозиту (це вклади на вимогу, тобто рахунки для безстрокового зберігання коштів) в будь-який момент. 

Чому?

  • По-перше, ви отримуватимете відсотки за депозитом.
  • По-друге, можете зняти гроші тоді, коли це буде необхідно. 
  • По-третє, банківський депозит можна закрити в будь-який момент. Подати заявку на закриття вкладу, за яким передбачена можливість дострокового розірвання, можна у будь-який момент. Зазвичай розторгнення вкладу можливе день у день, але не пізніше шостого дня після подачі заявки.
  • По-четверте, не треба думати, де зберігати гроші: вони лежатимуть на рахунку без ваших додаткових зусиль. 

До того ж, деякі банки дають можливість безкоштовного зняття готівки раз або декілька разів на місяць.

Можна, звісно, тримати фінансову подушку вдома “під матрацом” або у банківській комірці, але так гроші будуть знецінюватись через інфляцію і точно не примножуватимуться навіть на невеликий відсоток. Так, приміром, через рік на відкладені $100 ви зможете купити набагато менше товарів та послуг, ніж сьогодні. Окрім того, у випадку зберігання грошей в банківській комірці, ви ще й витрачатимете гроші, щоб сплатити за послугу зберігання.

Дізнайтесь про 6 способів збереження та примноження грошей за посиланням.