Люблю дивитись фільми на тему грошей та фінансів. З останнього, що переглянула, – документальний фільм “MADOFF: The Monster of Wall Street” від Netflix. Назва у перекладі означає “Мейдофф: монстр з Волл-Стріт”. З самої назви зрозуміло, що мова йде про людину, яка стала нічним жахіттям для Америки.
Про життя та бізнес
Бернард Мейдофф, головний герой фільму, народився у 1938 році. Його батько був водопровідником, а мати – домогосподаркою. Вони інвестували гроші на біржі, однак особливого успіху не мали.
Герой закінчив школу, а пізніше – університет Нью-Йорку, де вивчав політологію. Він не цікавився інвестиціями до того часу, як сам не створив компанію Madoff Investment Securities у 1960 році. Гроші на компанію Мейдофф заощадив, коли працював рятувальником на пляжі та на інших роботах. Також він отримав допомогу від свого тестя.
Мейдофф став успішним і владним фінансистом, брокером і фінансовим радником. Компанія швидко зростала. Однією з перших вона почала використовувати комп’ютерні технології для розробки котирування акцій на біржі. Так цей бізнес став найпривабливішою інвестиційною компанією на Волл-Стріт.
Одним із кредо Берні було “Тримай друзів поряд, а ворогів – ще ближче”. І він дуже вдало це робив. Фінансові схеми і махінації проводились під носом у контролюючих державних органів, де Берні грав не останню роль. Він міг залякати, відволікти увагу або взяти своєю харизмою.
Він мав репутацію людини слова. Він був головою ради директорів NASDAQ і мав той образ, про який ніколи б не подумали, що він може проводити оборудки з грошима.
Федеральна комісія з цінних паперів США ніколи не знаходила нічого підозрілого у діяльності бізнесу Мейдоффа аж до 2008 року. У той час коли інші компанії зазнавали збитків, Madoff Investment Securities показувала стабільно 10% прибутку. Окрім того, в США розпочалась фінансова криза і люди почали панічно знімати гроші зі своїх рахунків. Загальна сума на виведення становила більш ніж 7 мільярдів доларів. Бізнесмен не зміг виплатити цих коштів.
Майже 65 млрд доларів – сума збитків, якої Мейдофф завдав своїм інвесторам. Це найбільша в історії фінансова піраміда. Лише вдумайтесь у цю колосальну кількість грошей. Три мільйони людей постраждали: хтось втратив репутацію та життя, хтось пенсійний капітал або житло, на яке усе життя збирались гроші.
Не останню роль в цій схемі зіграли SEC (комісія з цінних паперів і бірж США), хедж-фонди, які залучали велику кількість людей і коштів, а також працівники Madoff Investment Securities.
Чому нас учить ця історія, заснована на реальних подіях?
- Не можна довіряти нікому, навіть державним службам, які повинні захищати інтереси звичайних людей та слідкувати за тим, щоб усі юридичні установи були зареєстровані та сплачували податки.
- Ніколи не вкладайте гроші в один кошик: диверсифікуйте. Мають бути різні брокери, різні активи.
- Перевіряйте. Завжди перевіряйте куди і на яких умовах вкладаєте гроші. Можливо, саме Понзі схема привабила вас великими відсотками і частотою виплат дивідендів? Саме цим і характеризуються фінансові піраміди: беруть гроші від нових учасників піраміди і за рахунок цього сплачують відсотки старим учасникам.
- Хедж-фонди не завжди виступають в інтересах інвестора. Кожна сторона переслідує свої цілі.
- Якщо занадто солодкі умови, великі відсотки повернення від вкладень та відсутність повної інформації про те, як схема отримання додаткових грошей працює – це червоний прапор, який говорить про те, що вкладати кошти в це – нерозумно і небезпечно.
Фільм складається з 4х серій, кожна з яких тримає у напрузі і бажанні додивитись, щоб дізнатись, що ж буде далі. Хороша гра акторів та дуже продуманий сюжет.
Півстоліття компанія існувала і залучала кошти наївних жадібних інвесторів, що шукали легких грошей. Чим же закінчилась епопея з фінансовою пірамідою Мейдоффа? – Дивіться фільм, не буду виказувати сюжет!