Блогери так солодко транслюють нам “багате життя”: відпочинок у п’ятизіркових готелях в найомріяніших куточках світу, розкішні покупки товарів найвідоміших брендів, нові автомобілі для себе та близьких, квартири та будинки – і це лише неповний перелік того, як нас з вами намагаються спокусити. В хід ідуть агресивна реклама і маніпуляції.
Ознаки фінансових пірамід
- Відсутність власного продукту або діяльності, яка приносить дохід
- Немає працівників
- Відсутність ліцензій на проведення діяльності
- Компанія створена нещодавно: їй лише 2-3 роки
- Невідомий топ-менеджмент
- Нескінченна мотивація та маніпуляції
- Обіцянки високих доходностей
- Потреба у привабленні інших людей – тобто верхівка отримує гроші від нових залучених людей
- Агресивний маркетинг і пафосні презентації та івенти
- Рух коштів через криптовалюти та електронні гаманці
Фінансові піраміди з минулого
Не дивлячись на те, що постійно відбувається банкрутство таких пірамід, люди все одно несуть гроші аферистам і хочуть вірити в ті казки, які їм розказують, та за допомогою яких їм обіцяють надвисокий дохід.
Цікаво те, що маркетингові схеми шахраїв залишаються такими ж самими, якими вони були і в попередніх фінансових пірамідах.
МММ
МММ – класична фінансова піраміда, створена в росії Сергієм Мавроді. В піраміду були залучені близько 15 млн осіб. Компанія розпочинала свою діяльність у 1989 році, торгуючи оргтехнікою. У 1993 році відбулась перша емісія (випуск) акцій номіналом 1,000 грн.
Коли розпався радянський союз, люди намагались врятувати свої гроші від гіперінфляції, були в розпачі, не знали, де брати гроші. І в такі нелегкі часи з’явилась надія отримати легкі гроші. Піраміда почала стрімко зростати після того, як у новинах повідомили про виплату 1,000% дивідендів. Популярності МММ також сприяла масштабна рекламна кампанія.
Збитки від діяльності МММ оцінюють у $110 млн. Це стільки втратили люди своїх грошей, повіривши МММ. Засновник, Сергій Мавроді, був засуджений на 4,5 роки. У 2011 року опублікували фільм “ПіраМММіда” про афериста Сергія Мавроді. Фільм яскраво проілюстрував діяльність фінансової піраміди та розпач тисяч обдурених людей, які втратили свої статки.
B2B Jewelry
B2B Jewelry – мережа магазинів ювелірного заводу «Шарм», яка мала також ознаки фінансової піраміди. У 2019 році компанія шкидко зростала, виплачувала дивіденди до квітня 2020 року. На диво, у даної піраміди був реальний продукт – ювелірні прикраси. Вони продавались за завищеними цінами і за них обіцяли кешбек до 104% протягом року після покупки.
Фініко
Фініко – “автоматизована система генерації прибутку”. Визначення уже звучить дивно. 25% чистого доходу на місяць – надвисока прибутковість, яка мала б одразу відштовхнути людей, які думають і аналізують. Тому що на рік такі відсотки сягають 300%. Кирило Доронін – засновник. Розпалась у 2021 році.
Повернемось до S-group
Поява S-group зараз не випадкова: люди в розпачі, тікають з окупованих територій, рятують себе і дітей. І в ці складні часи з’являються вони – ті, хто просуває S-group: обіцяють надто багато грошей і майже не говорять про ризики.
Представники та учасники S-group (Sincere Systems Group LTD / сompany number 12695421) заявляють, що у них працює торговий робот, який за допомогою штучного інтелекту торгує валютою на валютному ринку Forex. За легендою, у фонда 4 напрями діяльності: також займаються коноплями (Cannabis), IPO, благодійністю. Також нещодавно почали просувати NFT на нерухомість.
Для приваблення нових вкладників, людей запевняють, що “не треба володіти ніякими знаннями”, щоб почати вкладати гроші: просто “поповнюй свій депозит” — і буде тобі щастя. Використовуються фрази “гарант безпеки”, “пасивний дохід капає з понеділка до п’ятниці” тощо.
- Компанію Sincere systems group зареєстрували у червні 2020 року, а після того як Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку внесла її в перелік скам-проєктів, назву компанії змінили на S-group.
- ❗️Державний регулятор фінансової індустрії у Великій Британії — Financial Conduct Authority — опублікував інформацію про те, S-group не має ліцензії ❌ на ведення фінансової діяльності. Це означає, що будь-хто, хто користується послугами цієї компанії, не захищений законом і швидше за все не зможе повернути своїх вкладених грошей. Деталі тут: https://www.fca.org.uk/news/warnings/sincere-systems-ltd
- Директоркою компанії зареєстрована українка Мар’яна Ройтбурд. На ній зареєстровано ще 127 компаній. Це як мінімум має насторожувати будь-кого, хто розглядає вкладення грошей в цю сумнівну компанію. Мар’яна — єдиний працівник і є оодночасно директоркою, секретарем, менеджером тощо.
- До 2022 року вона також була директоркою компанії Beluga Partners Ltd, яка проіснувала 1 рік. Компанія була зареєстрована за тією ж адресою, де була зареєстрована Sincere systems group, — 71-75 Shelton Street, London, Greater London, United Kingdom, WC2H 9JQ.
- За цією адресою зареєстровано більш ніж 70,000 інших компаній. Таку реєстацію юридичної адреси можна купити онлайн за 39 фунтів стерлінгів (1,700 грн). Насправді ж там не існує ніякого офісу. Втім, 2 лютого 2023 року адресу компанії змінили на українську: 88 B, Pravdy Ave., App. 17, Kyiv, Ukraine.
- Працівників в компанії немає ❌
- Співзасновниками S-group називають Вадима Машурова і Романа Фелика. Що знаємо про Романа Фелика? На ньому зареєстровано 4 ФОПа, а Вадим Машуров має 5 судових справ і розшукується або був у розшуку.
- В S-group зазначають, що статутний капітал компанії складає 5 млн фунтів стерлінгів (майже $6 млн), однак за документами, статутний капітал налічує лише 1 фунт стерлінгів (44 гривні). Див. скріншот:
- Постійне виставлення “багатого життя” на публіку. Вкладники S-group щодня повторюють “доки я сплю, депозит працює на мене”. Публікують відео про виведення коштів, хоча хто знає якою діяльністю зароблені ці гроші і чи зароблені взагалі?
- Якщо на початку показані дохідності мали якийсь сенс і вражали, то зараз – тисячі, мільйони, мільярди намальованих грошей – пустий звук. Що далі? Чому вони досі не мільярдери? І що вони після мільярдів покажуть?
- У якості мотивації та маніпулювання використовують фрази:
“мільйонерами не всім дано бути”, “а вам слабо $100 інвестувати”, “ми не побоялись і ризикнули вкласти перші “$100” — це все брудна маніпуляція “взяти на слабо”. - Також на питання чи S-group є пірамідою, учасники зухвало відповідають “я розібрався/проаналізував інформацію про фонд (так вони називають S-group), а ви не зробили цього, тому ставите такі “дурні” запитання. Вивчайте презентації тощо.”
- Нам розповідають байки про те, що учасникам S-group не треба більше працювати з 9 ранку до 6 вечора. Більше у них немає босів. А чому ж вони тоді щодня рекламують S-group в інстаграмі/телеграмі? Можливо, тому що саме це – їхня робота? Хочеш заробляти – рекламуй.
- Пропонують від 10% доходу в місяць. На рік це – від 120% – це занадто багато, щоб бути правдою.
- Виставляють благодійність на показ: “щомісяця ми інвестуємо тисячі доларів…” – ще один важіль, щоб показати роззявам, які вони “хороші”. Може саме так спокутують вину залучення коштів невинних довірливих людей, які несуть отанні гроші?
- Працюють в росії та з росіянами. Платять росіянам гроші (які ті витрачають зараз проти України) і водночас донатять на ЗСУ? – подвійні стандарти.
Останнім часом хмари над S-group все більше затягуються. Нещодавні неприємні новини для існуючих користувачів:
- Ввели комісію 5% за виведення грошей навіть після того, як вони пролежали на рахунку рік. Пояснюють це тим, що хочуть “предотвратить манипуляции и злоупотребления маркетингом” – як завжди просто набір слів, який нічого по факту не значить. Чим вивід своїх же грошей є зловживанням?
- Додали комісії за “обслуговування рахунку” – 5%.
- Знизили % виплат.
Багато українських блогерів просувають S-group і заявляють, що відповідальність на самих людях, які несуть гроші у цю контору. Використовують психологічні прийоми: наприклад, говорять про втрачені можливості: приваблюй людей, щоб отримати $500,000. Не залучатимеш людей — втратиш шанс заробити $500,000.
Настане день Х, коли сайт S-group стане недоступний (в договорі написано, що це може бути), чати будуть мовчати, рахунки вкладників заблокують (про це також сказано в договорі). І тоді горе-блогери, що просували цей скам, матимуть заплямовану репутацію; всі, хто довірився, плакатимуть, втративши всі свої гроші, і залишатимуться в борговій ямі та нарікатимуть на те, що їх обманули. Будуть сльози, розчарування, розпач. Втрачений час, гроші і надії.
Начувайтесь, вкладники. Можливо, саме зараз останній шанс повернути свої гроші.