Історичний Рим вражає. Величний і давній, він манить своїми архітектурними формами і тисячолітньою історією.
Прогуляємось з вами вуличками міста, відвідаємо Колізей, Пантеон, Фонтан де Треві, площу Венеції в Римі та Ватикан.
Їжа
Тут на вулицях міста п’ють апероль шприць, вино чи пиво. Смакують піцею, прошутто, сирною нарізкою. Їдять лазанью чи пасту карбонара. Піца, навіть звичайна Маргарита, смакує у будь-якому закладі. Морозиво продається на кожному кроці. Все так живо, атмосферно, і, звісно, апетитно.
Напої найчастіше подають з компліментами від закладу: це можуть бути чіпси, горішки, солоні крекери тощо. Приємна дрібничка, на яку не очікуєш.
Кава
Мене дуже забавляє як італійці і італійки смакують маленькі філіжанки еспресо вранці. Роблять вони це біля самої вітрини, де виставлені тістечка і де так нещодавно вони платити за каву та перекинулись парою фраз зі знайомим бариста. Напій похапцем випивається (традиційно — одним ковтком) і людина біжить далі у справах.
Якщо ви полюбляєте лате, то будь-те готові, що вам у відповідь на замовлення “лате” принесуть молоко, адже в перекладі з італійської лате — це молоко.
Кава подається у гарних філіжанках. Вона може здатись гіркою на смак та доволі міцною, особливо якщо не розбавлена молоком.
Кожен заклад може похизуватись своєю подачею та атмосферою: гарний інтер’єр, біленькі скатертини на столах або більш мінімалістичний варіант столів і стільців – головне, щоб якомога більше гостей помістились.
Столики на літній терасі – це маст-хев: так літня спека переживається трохи легше. Вулиці усипані столами закладів з обох боків, що ще більше звужує і без цього вузькі вулиці.
Місто
Центр міста гудить, немов вулик. Туристи бігають туди-сюди: пам’ятки культури, сувенірні магазини, кафе та ресторани — тут завжди є чим зайнятись.
Очі милуються численними вазонами з квітами на підвіконні квартир, багато зелені на вулицях.
Колізей
Колізей (в перекладі з лат. — колосальний) — найголовніша історична пам’ятка Риму, амфітеатр античності, який також називають амфітеатром Флавіїв – династії імператорів, за якої будували Колізей.
Раби, які були доставлені в Рим після воєнних перемог імператора Веспасіана в Юдеї, будували Колізей протягом 8 років. За оцінками вчених, праця близько 100 тисяч рабів була залучена. Вони виконували найважчі роботи: видобували та доставляли камінь, долавши 25 км шляху, піднімали важку вагу тощо. Окрім цього для оформлення Колізею була залучена велика кількість скульпторів, художників та інженерів.
У Стародавньому Римі амфітеатр був центром жорстоких гладіаторських боїв та звірячих цькувань протягом 3,5 століть. Люди і тварини гинули тут задля розваги глядачів.
Пізніше нашестя варварів призвело амфітеатр до запустіння, потім він був фортецею для знатних пологів, у середині 14 століття сильний землетрус пошкодив південну стіну амфітеатру. Велика споруда перетворилася на джерело будівельного матеріалу — його ламали та розбирали для будівництва нових будівель і церковних соборів і палаців.
Так тривало до середини 18 століття, поки Колізей не потрапив під захист римського папи Бенедикта XIV.
В наші дні Колізей залишається під державним захистом. Навіть те, що вціліло від нього, приголомшує. Розміри споруди: довжина — 524 метри, майданчик — 85*53 метри, а висота — 48-50 метрів.
Цікаві факти про Колізей:
- Фундамент будівлі має товщину 13 метрів.
- Завдяки інженерним і конструктивним рішенням натовп міг заповнити амфітеатр за 15 хв, а покинути його – за 5 хв.
- Амфітеатр мав 80 входів і 76 сходів. 4 входи з 80ти були призначені для вищої знаті і вели у нижній ряд. Люди середнього і низького достатку займали верхні ряди. Вони проходили до амфітеатру з-під арок нижнього поверху і піднімалися до своїх місць по сходах. Для захисту від палючого сонця або непогоди натягали гігантський тент.
- Колізей вміщував 50,000 — 70,000 осіб.
Фонтан Треві
У Центрі Риму, на перетині трьох вулиць знаходиться один із символів Риму — Фонтан de Trevi. У перекладі “Tre Vie” означає три шляхи, що повністю відповідає розташуванню фонтана.
Фонтан Треві — найвідоміший і найбільший фонтан Риму з усіх 1,352 фонтанів, які там знаходяться. Його розмір: 50 метрів в ширину і 26 метрів у висоту. Це робить Треві ще й найбільшим фонтаном в Римі.
У центрі фонтану розташована статуя Океану (або Нептуна, володаря водної стихії). Гігант стоїть на колісниці, запряженій морськими кіньми, у супроводі тритонів. Один з морських коней спокійний, а другий буйний, що яскраво характеризує різні стани океану.
У ході будівництва багато людей були поранені, а деякі загинули, працюючи з величезними каменями. Завдяки подачі води з декількох джерел до великого басейну, щодня фонтан прокачує близько 80 тисяч кубометрів води. Водяний контур фонтану замкнений.
Ліворуч від Нептуна статуя Діви, яка вказала шлях до чистого джерела води. Ця статуя уособлює здоров’я і чистоту. Справа скульптура, яка втілює достаток.
Довгий час вода з фонтану Треві вважалася найм’якшою і найсмачнішою в Римі. Протягом століть бочки з цією водою щотижня возили в Ватикан. Однак зараз ця воду технічна.
Праворуч від фонтану є так звані «трубочки закоханих». Легенда свідчить, що молоді пари, які випили з них води, будуть любити один одного все своє життя.
Існує повір’я, що якщо вкинути 3 монети у фонтан, то повернешся до Риму, закохаєшся і незабаром вийдеш заміж. Нескладно здогадатись, що велика кількість монет падає у фонтан. Щоночі працівники виловлюють усі монети і передають до благодійної організації. В середньому 1 млн євро дістають у рік з фонтану де Треві. Рекорд зафіксували у 2016 році, коли зібрали з вод фонтану 1,4 млн євро.
Найвідоміший фонтанний «злодій» на прізвисько Д’Артаньян крав монети з фонтану протягом 34 років, доки влітку 2002 року його спіймали.
Пантеон
Пантеон у Римі – вражаючий зразок архітектури, рівних якому немає у світі. Ще до нашої ери римським інженерам вдалося досягти такої досконалості пропорцій і спорудити такий купол, який не спромоглися повторити і донині. Пантеон – один з найбільш впізнаваних символів Вічного міста нарівні з Колізеєм.
Цікаві факти про Пантеон:
- Пантеон – храм всіх богів. Усередині по колу знаходилися вівтарі Марса, Венери, Сатурна, Юпітера і Юнони. Там римляни здійснювали жертвоприношення, просили про допомогу і приносили дари.
- Унікальний купол. Купол Пантеону єдиний у світі. Гігантська бетонна конструкція не армована. Це шедевр архітектурної та інженерної думки не тільки за часів Стародавнього Риму, але і зараз.
У складі використовували пемзу і торф, щоб зменшити вагу конструкції і запобігти мікротріщинам. Попри всі сучасні технології та спроби повторити шедевр конкуренції у Пантеону немає.
- Стіни храму товщиною 6 метрів. Це допомагає витримувати колосальне навантаження купола. Адже крім стін він не спирається більше ні на що. Зараз Пантеон – одна з найкраще збережених пам’яток античної архітектури в світі. Збереглися навіть численні елементи внутрішнього оздоблення.
- Окулюс – єдине джерело світла. В центру купола є круглий 9-метровий отвір, який назвали окулюс — єдине джерело світла в храмі без вікон. Розташування спроектовано так, що в день народження Риму (21 квітня) світло через окулюс потрапляє точно на дверний отвір. Так поява імператора перед городянами була ще ефектнішою. Окулюс оточений безліччю міфів і легенд, які часто використовують письменники і кінематографісти. Приміром, Ден Браун у своєму бестселлері «Янголи і Демони».
- Міфічний Пантеон — християнська церква. Зараз Римський Пантеон належить Ватикану.
Площа Венеції
Якщо всі дороги ведуть до Риму, то закінчуються вони тут, на площі Венеції. З оглядом на 360 градусів, тут відкривається римська історія з античних часів і до сьогодення.
Гучні скутери, переповнені людьми автобуси, купа машин і автівок таксі, безліч туристів на вулицях — щодня біля площі Венеції. Не дивуйтесь, якщо помітите, що хоча б раз на день проходите це місце, адже це прямий шлях з одного кінця міста до іншого.
Площа Венеції розташована в центрі Риму, біля підніжжя Капітолію і недалеко від Римського форуму. Це місце ще за часів Римської республіки було важливим транспортним пунктом.
У XV столітті венеціанський кардинал П’єтро Барбо побудував палац, де після 1567 розміщувалося посольство Венеціанської республіки. У 1660 році було побудовано палаццо Мішьятеллі, пізніше перейменоване в палаццо Бонапарта. Свою нинішню форму площа дістала в 1885 році, після того як був побудований монумент Віктору Еммануїлу II, першому королю Італії.
Ватикан
Посеред Риму знаходиться Ватикан — місто-держава, де розташовані усі органи римсько-католицької церкви. Він існує з 1929 року і офіційно є найменшою державою в світі. Щороку 11 лютого Ватикан святкує власну незалежність, адже цього дня 1929 року держава отримала свободу від Італії.
Населення Ватикану — 1,000 осіб (з яких громадянство лише у половини, бо його складно отримати), 0.44 км2 прощі, середньовічні мури, величезний вплив на весь світ і величезна культурна спадщина.
Цікаві факти про Ватикан:
- 95% жителів Ватикану – чоловіки.
- Ватикан має власну радіостанцію, електричне забезпечення, пошту, банк, видавництво, залізничну станцію, чеканить монети і випускає марки.
- Залізничне полотно, що з’єднує Ватикан і решту Італію, становить всього один кілометр. При цьому на територію католицької столиці світу припадає лише 200 метрів.
- Для охорони Папи Римського беруть тільки холостяків. Одружитися можна лише дослужившись до чину капрала. Кандидатура майбутньої дружини кожного гвардійця повинна спочатку пройти схвалення священнослужителів.
- Сикстинська капела закривається лише під час обрання Папи. Про результати голосування можна дізнатися по стовпу диму від спалювання бюлетенів. Якщо новий глава Ватикану обраний, то капелу огортає білий дим, в іншому ж випадку – чорний.
- Грошова одиниця Ватикану – євро. В державі карбують монети з власною символікою.
- У музеї Піо-Крістіано зберігаються старовинні твори християнського мистецтва, більша частина з них була створена протягом 150 років після розп’яття Ісуса.
- У ватиканських музеях можна побачити 800 картин релігійного характеру, до написання яких доклали руку відомі на весь світ художники: Ван Гог, Кандинський, Далі, Пікассо та інші.
- Замок Сант-Анджело був укриттям для Пап, тут знаходилася камера тортур, а зараз в фортеці розташовані Національний військовий музей і Музей мистецтв.
- Під Собором Святого Петра знаходяться Священні гроти Ватикану – катакомби, вузькі тунелі, ніші і каплиці.
- Кожен недільний полудень Папа благословляє людей, які прийшли на площу святого Петра.
- У книзі Дена Брауна «Янголи і демони» мова йде про зв’язок сучасної науки з пошуками божественного начала в Ватикані.
- Ватикан стоїть на пагорбі під назвою Ватикан (Mons Vaticanus, з латинської vaticinia – «місце ворожінь»).
- Сади складають більше половини земель у Ватикані.
- Прапор Ватикану жовто-білий. Жовта сторона символізує духовну силу пап, а біла – його мирську силу.
- Ватикан відомий своїм щорічним високим споживанням вина, в середньому оцінюється в 54 літри в рік на людину.
- Ватикан щорічно відвідують близько 5,5 мільйонів людей.
- У Ватикані немає лікарень.
- Ватикан і Філіппіни – єдині дві країни, в яких немає законів про розлучення. Розлучення не допускається, дозволено тільки анулювати шлюб.
- Економіка в основному підтримується туристичною індустрією.
- В Сикстинській залі ватиканської бібліотеки зберігається Біблія, що написана від руки в IV столітті нашої ери.
- Аптека Ватикану найстаріша в світі – заснована в 1277 році і працює до сих пір! Щомісяця реалізує близько 6 тисяч рецептів. Тут можна знайти найбільш рідкісні і незвичайні засоби.
- На 0.44 квадратних кілометри – 3 пожежних автомобіля та 20 осіб, які несуть чергування цілодобово. До речі, пожеж не траплялося вже більше 100 років.
- Супермаркет у Ватикані один на всю державу, та ще й покупки в ньому можуть робити тільки люди зі спеціальними перепустками. Їх видає адміністрація. Ціни в ватиканському супермаркеті нижчі за середні по Риму.
- Пошта у Ватикані працює з XIV століття, доставляє близько 8 млн листівок і листів на рік, а ще має відмінну репутацію.
- Автозаправок всього три. Паливо на дешевше ніж в Римі, але заправитися можна тільки за перепусткою.
- Тут знаходиться найбільша католицька церква в світі.
- У Ватикані найвищий рівень злочинності в світі, через те що на невеликій площі завжди перебуває багато людей. Проте, більшість злочинів – це кишенькові крадіжки.
- Тут немає в’язниць.
- 10 кілометрів території Ватикану відведено на музеї. Встановлено, що якщо витратити хоча б 1 хв на перегляд кожної картини, то всього музею знадобиться 4 роки.
- Базиліка Святого Петра є другою за величиною церквою в світі, і на її зведення знадобилося 120 років.
- Сикстинська капела визнана найвидатнішим художнім досягненням в світі – стелю каплиці розписав Мікеланджело. На це у нього пішло 4 роки.
- “Інститут релігійних справ” – саме так називається єдиний банк у Ватикані.
Рим – дивовижне місто з прекрасними архітектурнами спорудами і цікавою історією. Завітайте до нього — і переконайтесь на власні очі.
На фотографії вище ви можете побачити листівки, які ми підписали і відправили батькам в Україну. Це дуже хороша традиція надсилати листівки своїм друзям і рідним з-за кордону. Я так часто роблю.
Одна з листівок була доставлена адресату, інша — загубилась десь серед численних листів, відправлених з Ватикану. За трекінг-номером її, на жаль, так і не вдалось відслідкувати.
Маски
В липні 2022 року тут досі треба було носити маски у транспорті та в усіх публічних місцях: магазини, музеї тощо. Не такі одноразові маски, як ми звикли носити, а саме маски стандарту FFP. Оскільки ми про цей нюанс не знали, прилетівши в Рим о 12й ночі, ми не змогли потрапити на автобус до міста через те, що у нас не було саме цих масок.
Присутність малої дитини на руках не зіграла ніякої ролі для водія: нас просто не пустили опівночі в автобус і відмовились навіть почекати пару хвилин, доки ми мали купити маски потрібного стандарту в автоматі. В результаті, взяли таксі і доїхали до готелю. Тому майте це не увазі, якщо плануватимете подорож до Риму.
До речі, авіалінії, якими ми летіли, повідомили нам про стандарти масок, але запізно: коли ми уже другий день були в Римі.
Зараз на 2024 рік маски неактуальні.
Таксі
Вартість таксі до аеропорту (і з аеропорту) за фіксованою ціною для всіх перевізників — 31 євро. Ми про це знали, тому не потрапили на уловку таксиста, який сказав що вартість проїзду 35 євро за поїздку. Будьте пильними і насолоджуйтесь красою світу.
** Також вас може зацікавити допис “Полетіти на каву в Париж? — легко!“
* З питань співпраці звертайтесь на пошту yuliiapronko@gmail.com або в телеграм @pronkoyuliia