ОВДП. Ще один спосіб наблизити перемогу

Знаєте, що таке ОВДП? Вкладали в них гроші чи можливо задумувались про це?

Близько року тому я вирішила підтримати економіку нашої країни і вкласти гроші в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), таким чином віддавши гроші в користування державі.  

ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) — це державні цінні папери, які розміщуються на внутрішньому фондовому ринку України та за якими держава зобов’язана відшкодовувати власникам облігацій їх номінальну вартість з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій. 

Номінальна вартість одного паперу — 1,000 грн.

На сайті Приватбанка я придбала державні цінні папери і отримала документ про їх зарахування на свій рахунок. 

Так само як і я, кожен громадянин України може позичити державі кошти в користування, натомати отримувати дохід та повернути номінальну вартість паперів на дату погашення. 

Державні облігації, що випускаються Міністерством фінансів України, вважаються найбільш надійним фінансовим інструментом в Україні, адже повернення коштів за ОВДП гарантовано державою.

Необов’язково купувати 100 штук облігацій, різні банки пропонують свої умови придбання державних цінних паперів і в деяких банках можна придбати їх меншими об’ємами, залежно від вашого бюджету та побажань стосовно строку та дохідності. 

На сайті Міністерства фінансів ви можете знайти інформацію про умови випуску ОВДП (дата випуску, дати сплати відсотків, дата погашення, номінальна дохідність, обсяг випуску тощо) державних облігацій, які на відповідну дату знаходяться в обігу.  

Купонний дохід за державними облігаціями виплачується кожні три або шість місяців залежно від умов випуску державних паперів, які ви оберете.

Для короткострокових державних облігацій не встановлюється відсоткова ставка, а застосовується дисконт (знижка). Такі державні облігації розміщуються Міністерством фінансів за ціною нижчою за номінальну вартість, а погашаються за номінальною (різниця між ціною купівлі і номінальною вартістю складає дохід власника).

Які комісії ми сплачуємо додатково?

Суми комісій і виплат за ОВДП визначаються умовами випуску конкретних цінних паперів, які ви оберете. 

  • Комісія за відкриття рахунку (300 грн) 
  • Комісії за зарахування ОВДП на рахунок (200 грн) 
  • Комісії за зберігання цінних паперів (повторюваний платіж, в моєму випадку кожні півроку 100-150 грн)
  • Комісія за погашення цінних паперів (150 грн)

Яку дохідність можемо очікувати? 

Кожні півроку я отримувала купонну дохідність за державними цінними паперами у розмірі 5,335 грн.

Ваша дохідність за ОВДП буде залежати від того, які облігації зараз доступні на ринку, які з них ви придбаєте, на яку кількість і і період.

Переваги ОВДП

  • Гарантія держави 100% повернення номінальної вартості ОВДП
  • Поточна дохідність (до 20%) перевищує дохідність за депозитами
  • Відсутність податку на дохід фізичних осіб, отриманий від ОВДП
  • Можна достроково продати ОВДП на вторинному ринку
  • Можна отримати кредит під заставу ОВДП

Погашення

Датою погашення ОВДП вважається дата виплати номінальної вартості цінних паперів. Стандартний тип погашення відбувається в кінці обігу ОВДП. Також можуть бути ОВДП з достроковим погашенням (після 5 купонних виплат) або за амортизаційним типом (коли погашення після 18 місяців володіння паперами здійснюється рівними частинами на дати виплати купонів). 

У червні цього року мої державні облігації були погашені, тобто я отримала чергову купонну виплату та гроші за номінальною вартістю державних цінних паперів. Я не заробила багато на цьому, однак підтримала економіку України. 

Як ви можете придбати ОВДП?

Якщо ви теж розглядаєте ОВДП як інструмент для підтримки економіки держави, маєте вільні кошти і хотіли б вкласти їх для короткострокового або довгострокового зберігання, то ви можете розглянути державні цінні папери.

Їх можна придбати в: 

  1. Приватбанку: зайти в браузері в свій рахунок Приватбанк. В меню натиснути “Цінні папери”, обрати певні ОВДП і придбати. Більше інформації ось тут.
  1. Через Дію
  2. В Монобанку

Монобанк також пропонує ОВДП. Прикріплюю скріншоти нижче:

Якщо у вас ще немає рахунку в Монобанку, то ви можете його відкрити його за посиланням і отримати 50 грн на рахунок. Я, наприклад, Монобанк люблю за гарний дизайн, зручність додатку і кешбек.

Також облігації можна придбати через Укргазбанк, Альфа-банк тощо.

Висновок

Облігації внутрішньої державної позики — інструмент для надійного зберігання грошей (бо повернення коштів гарантується державою) та головне — підтримки економіки країни для наближення нашої перемоги над ворогом 🌻 Пам’ятайте, що в умовах високої інфляції, важко назвати ОВДП хорошим інвестиційним інструментом (тому що дохідність навіть не перевищує рівня інфляції), втім, це ще один варіант прискорити нашу перемогу, на рівні з благодійністю та іншими способами допомоги.