Дефолт першої економіки світу: чого очікувати?

Весь світ спостерігає за перемовинами демократів і республіканців. Держборг США сягнув боргової стелі і від рішення уряду залежить подальша доля першої економіки світу разом і з іншими економіками країн. Читайте наприкінці допису можливі сценарії розвитку подій.

Що таке державний борг і боргова стеля?

Державний борг США (національний борг, федеральний борг) — гроші, які федеральний уряд Сполучених Штатів Америки зобов’язаний віддати своїм кредиторам. 

У 1917 році конгрес Америки встановив “боргову стелю”, тобто ліміт грошових коштів, які уряд Америки може позичити для покриття своїх видатків. З часів запровадження стелі боргу США, її розмір переглядався близько ста разів. Лише за останні 63 роки боргову стелю підвищували 78 разів.

Зараз держборг США становить $31.4 трлн. Це на 25% більше, ніж вся економіка Америки. У 2022 ВВП США склав $25.46 трлн.

Щоб Америка могла і надалі брати позики і розраховуватись за своїми старими боргами та зобов’язаннями, уряду США необхідно або відмінити боргову стелю (що суперечить конституції та законам), або підняти рівень боргової стелі. 

Якщо цього не відбудеться, то США не зможуть виконати свої зобов’язання за поточними позиками та призупинить фінансування бюджетних сфер економіки (пенсія, соцвиплати, зарплати держслужбовцям, мед страхування тощо). Фактично, відбудеться дефолт.

Що таке дефолт?

Дефолт (англ. default — невиконання обов’язків, неплатоспроможність) – це економічне явище, коли країна виявляється неспроможною розрахуватись за

 своїми боргами вчасно і в повному обсязі. У такому випадку проводяться переговори з кредиторами і частину боргу можуть списати, а частину – перенести на інший термін. Найгірший випадок: коли країна взагалі відмовляється сплачувати свої борги.

У разі дефолту кредитний рейтинг країни одразу знижується, вона більше не може робити запозичень на зовнішніх ринках. Крім випадків, коли інші країни самі зголосяться допомогти країні-боржнику. 

Зараз, до речі, одне з трьох (Standard & Poor’s, Moody’s та Fitch Ratings) головних рейтингових агентств Fitch Ratings уже розмістило кредитний рейтинг США на перегляд з можливістю його зниження. Це сталось через те, що наближається дедлайн 1 червня, коли США повинні погасити черговий транш по кредиту. Тобто якщо Конгрес не підвищить або не призупинить ліміт державного боргу, то країна буде у стані технічного дефолту.

Кредитний рейтинг показує наскільки можливим рейтингова кредитна агенція вважає повернення боргу США. Зараз рейтинг ААА, тобто висока ймовірність повернення боргу, але цей показник уже під питанням.

Кредитний рейтинг впливає на відсоткову ставку, за якою США зобов’язані виплатити борг. Якщо кредитори США розуміють, що борг буде повернутий, то вони не повинні включати у відсоткову ставку націнку через можливий дефолт (тобто неплатоспроможність країни).
Колись у 2011 році агенція Standard & Poor’s понизила рейтинг США до АА+, що сталось уперше з часів визнання вищеназваних трьох рейтингових агенцій за стандарт Комісією з цінних паперів і бірж США.

Чому саме зараз гостро постало питання дефолту США? 

Тому що 1 червня – це дедлайн за погашенням деяких зобов’язань США. За словами голови американського Міністерства фінансів Джанет Єллен, якщо закон не набуде чинності до 1 червня 2023 року, то США можуть увійти в перший у своїй історії дефолт.

Часу залишилось обмаль, щоб прийняти рішення та закріпити його на законодавчому рівні. Але це ще можливо.

Уряд США, республіканці та демократи, не можуть дійти згоди стосовно наступних дій. Демократи виступають за підвищення боргової стелі (Байден анонсував американцям дотації для виробників чіпів, розвиток “зеленої енергетики” тощо), а республіканці заявляють, що треба жити за можливостями, тобто витрачати лише ті гроші, які є у розпорядженні держави. Тобто витрати не повинні перевищувати доходи і країна не має жити в борг.

Кожна зі сторін говорить про певний прогрес у перемовинах. Тому існує надія, що незабаром питання вирішиться.

5 варіантів розвитку подій

  1. Відміна боргової стелі, тоді штати зможуть далі позичати гроші і покривати свої видатки.
  2. Підвищення боргової стелі, тоді США матимуть новий більший ліміт на запозичення грошей і зможуть розрахуватись з поточними боргами і виконувати свої зобов’язання. Однак, на мою думку, проблема залишиться. Треба закривати дефіцит бюджету: зменшувати витрати і збільшувати доходи, одночасно закриваючи поточні борги.
  3. Друк казначейських облігацій. Їх називають “тихою гаванню” на період кризи, адже казначейскі зобов’язання – є одним найпопулярніших фінансових інструментів у світі. У нього вкладають кошти банки, страхові агенції, інвестиційні фонди.
  4. Друк готівки. Якщо США надрукують нову партію доларів, то інфляція, яка і так є високою, стане ще більшою, облікова ставка підвищиться, а з нею і подорожчають кредити та іпотеки. Фондовий ринок піде на спад разом з ринком нерухомості та ринком криптовалюти. 
  1. Дефолт. Фінансова катастрофа, яка призведе до масштабної економічної кризи. Кредитний рейтинг США буде знижено, відсоткова ставка за позикою підвищиться. 

    За розрахунками агенції Moody’s, економіка США зазнає значного удару, навіть у випадку короткої затримки з виплатою боргів, ВВП країни скоротиться на 0,7%, а без роботи залишаться 1,5 млн осіб. Якщо затримка буде більш тривалою, то ВВП впаде на 4,6%, а без роботи залишаться 8 млн людей.